WIPO – PCT Başvurusu
WIPO – PCT Başvurusu

 Patent İşbirliği Anlaşması (Patent Cooperation Treaty) kapsamında 148 ülkede geçerli patent belgesi almak mümkün olabilmektedir. Türkiye Patent İşbirliği Anlaşması’nı 1 Ocak 1996 tarihinde imzalayarak taraf olmuştur. PCT sistemi kapsamında iki farklı şekilde, üye ülkelerde geçerli patent belgesi almak mümkündür. 

İlk olarak Türkiye’de Türk Patent ve Marka Kurumu başvuru yaptıktan bir yıl sonra PCT başvurusu yapılabilmektedir. İkinci yol ise direk olarak PCT’ye başvurunun yapılmasıdır. Üye ülkelerin tümünde ya da sadece seçilen ülkelerde geçerli patent almak mümkün olabilmektedir.

Başvurular Dünya Fikri Haklar Örgütü (WIPO) nezdinde gerçekleştirilmektedir. Patent belgesi alındıktan sonra 30 aylık bir süre içerisinde ulusal patent başvuruları da yapılabilmektedir.

Acar Patent olarak sisteme üye olan ülkelerin tümünde ya da seçilen ülkelerde geçerli patent alım süreçlerinde sizi yalnız bırakmıyoruz. PCT sistemi tarafından patent başvurularında hangi belgelerin talep edildiği, belgelerin hazırlanması ve sunulması, sürecin takibi gibi prosedürleri şahsınız ya da firmanız adına gerçekleştirebiliriz. Ayrıca firmamız tarafından sunulan profesyonel patent danışmanlık hizmetlerimizden istifade ederek çok daha hızlı bir şekilde patent belgesi alabilirsiniz.